Obrzęki a niewydolność żylna

Obrzęki a niewydolność żylna

Żyły są odpowiedzialne za transport krwi z tkanek obwodowych w kierunku serca — w kończynach dolnych krew musi przepływać ku górze wbrew sile grawitacji, dlatego także ważna jest prawidłowa praca zastawek żylnych oraz skurcze mięśni łydek. Obrzęk niewydolności żylnej może powstać w wielu sytuacjach, do najczęstszych przyczyn jego występowania należy ciężka praca fizyczna, długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej, otyłość, zaburzenia hormonalne, predyspozycje genetyczne, a także brak odpowiedniej aktywności fizycznej.


Wzrost objętości, a także ciśnienia krwi zestawiony z niemożnością jej odprowadzenia z dolnych kończyn może przełożyć się na ich powiększenie, czyli powstanie obrzęku. Obrzęki są jednym z najczęstszych objawów niewydolności żylnej. Obrzęki żylne zazwyczaj ustępują w pozycji leżącej i stopniowo narastają wraz z upływem dnia, szczególnie w pozycji siedzącej. Obrzęki niewydolności żylnej są asymetryczne, najczęściej dotyczą wyłącznie jednej kończyny lub jedna z kończyn będzie bardziej obrzęknięta.

Stopień nasilenia obrzęku związany jest z zaawansowaniem niewydolności żylnej. Najczęściej obrzęk pojawia się w okolicy kostek, a następnie delikatnie przesuwa się w kierunku stawu kolanowego. W tym czasie widoczne są również inne objawy niewydolności: ociężałość nóg, pękające naczynka - pajączki, skurcze nocne lub występowanie owrzodzeń.
Jeżeli zauważymy u siebie wspomniane objawy, koniecznie należy udać się do lekarza flebologa, który przeprowadzi badanie USG żył Warszawa, dzięki któremu będzie mógł przeprowadzić diagnostykę, a następnie wprowadzić leczenie lub odpowiednią profilaktykę. Nieleczona niewydolność żylna może doprowadzić do udaru mózgu oraz poważnych zatorów i zakrzepów. Leczenie obrzęku najczęściej związane jest z usunięciem przyczyn zastoju żylnego poprzez zabieg, a do tego czasu można próbować dolegliwości związane z obrzękiem, prowadząc aktywny styl życia. Wskazane jest noszenie wyrobów kompresyjnych, spacery, a także odpoczynek z nogami uniesionymi do góry.

Ostatnie komentarze (0)
Napisz swój komentarz
Końcowa ocena salonu:

Inne salony urody

Ocena: 4.17/5 (6 opinii)
Ocena: 3.75/5 (4 opinie)
Ocena: 5/5 (5 opinii)

Działanie wolnych rodników, szkodliwy wpływ czy...
Każda kobieta marzy o pełnych i zmysłowych usta...
Pajączki na kończynach dolnych w szczególności...
Na wypadanie włosów uskarża się coraz wi...
Wybór sukienek na rynku jest bardzo szeroki...
Współczesna medycyna estetyczna dysponuje zabieg...