Płytka nazębna, jak się jej pozbyć?

Płytka nazębna, jak się jej pozbyć?

Płytka nazębna to lepka, a zarazem bezbarwna warstwa, która odkłada się na zębach — jest to połączenie śliny, płynów oraz resztek pokarmów, na których namnażają się bakterie. Płytka nazębna odkłada się wzdłuż linii dziąseł oraz pomiędzy zębami. Płytka nazębna oraz kamień nazębny są jednymi z najczęstszych przyczyn powstawania próchnicy, dlatego tak ważnym elementem codziennej pielęgnacji jamy ustnej jest usuwanie wszelkich zanieczyszczeń powstałych na zębach.

Płytka nazębna jest szczególnie widoczna, jeżeli znajdują się w niej barwniki z kawy, herbaty lub wina. Pomimo tego, że płytka nazębna jest mniej niebezpieczna niż kamień nazębny, to jednak nie powinna być lekceważona. Płytka przekształcona w kamień nazębny może być zbyt trudna do usunięcia podczas codziennego szczotkowania, a dodatkowo powstaje w miejscach trudno dostępnych.
Usuwanie osadu nazębnego nie jest skomplikowane, ponieważ zazwyczaj wystarczy dokładnie myć zęby rano i wieczorem, jak również stosować nić dentystyczną.
Warto wiedzieć, że płytka pojawia się na zębach tuż po zakończeniu szczotkowania, dlatego warto regularnie myć zęby, najlepiej po każdym posiłku, stosować płyny do płukania oraz nici dentystyczne, którymi trzeba czyścić szczeliny międzyzębowe. Równie ważne jest ograniczenie spożycia ilości cukru — w szczególności lepkich słodyczy, które przyklejają się do zębów.
Jeżeli któraś z powyżej wymienionych czynności została zaniedbana płytka nazębna, może przyjąć zwapniałą postać — kamienia nazębnego. Jednym ze skuteczniejszych sposobów na usunięcie płytki nazębnej oraz kamienia jest piaskowanie zębów, czyli oczyszczanie powierzchni zębów przy pomocy piaskarki.
Zabieg ten wykonywany jest w ramach stomatologii estetycznej. Na terenie Rzeszowa dział estetyczny można znaleźć w Gabinecie Stomatologicznym PRO-FAMILIA, gdzie grono specjalistów zgodnie ze światowymi standardami zapewni komfort oraz bezpieczeństwo leczenia pacjentowi. Oczyszczanie zębów piaskarką zalecane jest co 6-12 miesięcy, osoby z aparatem ortodontycznym mogą stosować zabieg nawet częściej - ortodonta Rzeszów. Jeżeli sam zabieg piaskowania nie wystarczy, stomatolog może zaproponować wykorzystanie fal dźwiękowych, które rozbijają kamień na zębach.
Nie należy ignorować pojawiającej się płytki nazębnej, ponieważ to spore siedlisko bakterii, które mogą doprowadzić do wielu dolegliwości oraz chorób. Nie tylko może pojawić się stan zapalny zazębia, ale również krwawienie i ból dziąseł, czy najbardziej drastyczne chwianie się zęba i jego całkowita utrata.

Ostatnie komentarze (4)
~Jurek
dbanie o higienę jamy ustnej jest bardzo ważna.
~Marta
ciekawy artykuł jak zadbać o zdrowy uśmiech.
~Urszula
Z takimi problemami najlepiej udać się do kliniki stomatologicznej Pro-Familia w Rzeszowie. Zabiegi oferowane przez klinikę przeprowadzane są na wysokim poziomie.
~Ola
Pro Familia bardzo dobry klinika dentystyczna. Zapisana jest tam cała rodzina i jesteśmy bardzo zadowoleni z każdej wizyty i zabiegu.
Napisz swój komentarz
Końcowa ocena salonu:

Inne salony urody

Ocena: 3/5 (5 opinii)
Ocena: 3.75/5 (4 opinie)
Bądź pierwszy
w ocenie
Ocena: 5/5 (5 opinii)
Bądź pierwszy
w ocenie

Studniówkową noc powinniśmy pamiętać do...
Coraz chętniej korzystamy z pomocy specjalist&oac...
Jeszcze do niedawna w wielu środowiskach panował...
Organizacja i przygotowywania do ślubu w kwestii ...
Bezpieczną alternatywą dla zabiegów chirurgiczn...
O sezonie letnim myślimy nierzadko przez cały ro...