Żylaki po przyśrodkowej stronie uda i na łydce - jak powstają?

Żylaki po przyśrodkowej stronie uda i na łydce - jak powstają?

W klasyfikacji schorzeń, które najczęściej dotykają nasze społeczeństwo, żylaki znajdują się na wysokiej pozycji. Za główny powód ich występowania często uważa się uwarunkowania genetyczne, jednak nie bez znaczenia jest również prowadzony styl życia i czynniki środowiskowe. Chorobie można i warto zapobiegać, a gdy zauważy się pierwsze jej objawy nie należy zwlekać z pójściem do lekarza. Wcześnie podjęte leczenie daje bardzo dobre rezultaty, a przy tym pozwala zapobiegać rozwojowi innych groźnych patologii.

Powody występowania żylaków na kończynach dolnych

W obszarze kończyn dolnych znajduje się jedno z głównych naczyń układu powierzchownego żył. Mowa o żyle odpiszczelowej, która biegnie od pachwiny aż po kostkę przyśrodkową. Jej struktura składa się z licznych mniejszych dopływów. Prawidłowy obieg krwi u osoby zdrowej odbywa się z najniższych partii (w okolicy stopy) do serca. To nie ono jednak jest odpowiedzialne za ten proces jak w przypadku tętnic, lecz mięśnie. Ich ruchy nie są tak regularne, dlatego krew płynie wolniej, a w przerwie pomiędzy kolejnymi skurczami ulega zatrzymaniu. Dzięki zastawkom, czyli specjalnym zaporom krew jest w stanie przepływać jednokierunkowo i stopniowo, pomimo nieregularnych skurczów mięśni. W sytuacji, kiedy zastawki ulegają uszkodzeniu, dochodzi do niewydolności żylnej. Krew cofa się i zalega w dolnych partiach, rozpierając ściany naczyń. Żyły poszerzają się i stają się widoczne pod skórą, w postaci krętych uwypukleń o sinej lub niebieskawej barwie.

Skuteczne leczenie żylaków

Żylaki po przyśrodkowej stronie uda i na łydce nie są jedynie problemem kosmetycznym. Niewydolność zastawek i zalegająca w kończynach krew mogą powodować wiele innych groźnych schorzeń, m.in. zakrzepicę żył czy trudno gojące się owrzodzenia. Warto mieć na uwadze, że widoczne żylaki w obszarze przyśrodkowej strony uda wskazują na dość zaawansowaną postać choroby. Nie należy zatem odwlekać wizyty u lekarza na później. Obecnie chore naczynia można leczyć bez przeprowadzania operacji. Powszechną formą terapii są zabiegi flebologiczne - leczenie żylaków warszawa, które są znacznie mniej inwazyjne i ryzykowane od metod chirurgicznych. Bardzo dobre rezultaty przynoszą metody wewnątrznaczyniowe, jak laserowe usuwanie żylaków czy zastosowanie fal radiowych. Inną możliwością jest skleroterpia, czyli wprowadzenia do chorego naczynia specjalnego środka, który powoduje obkurczenie ścian żyły i jej zamknięcie. Po takich zabiegach nie trzeba przechodzić długotrwałej rekonwalescencji i zazwyczaj już następnego dnia można powrócić do codziennych aktywności.

Ostatnie komentarze (4)
Dominika
Żylaki pojawiły się u mnie, gdy zaczęłam siedzący tryb życia. Kiedyś więcej ruchu było w moim życiu. Moja praca na to wpływa.
Monika
U mnie sprawdziło się laserowe usuwanie naczynek. Efekt był widoczny.
Magdalena
Próbowałam już wielu sposobów leczenia, ale skleroterapia okazała się skuteczna jako jedyna.
Łukasz
Skleroterapia to zabieg, który przynosi dobre, trwałe efekty. Polecam. Jak dla mnie bezbolesny.
Napisz swój komentarz
Końcowa ocena salonu:

Jeszcze do niedawna w wielu środowiskach panował...
Kwas hialuronowy to polisacharyd, który jes...
Sen http://www.moj-sen.biz/sennik/interpretacje.ht...
Łysienie dotyka coraz większej grupy mężczyzn ...
Zbliżający się Sylwester i następujący niedł...
Bezpieczną alternatywą dla zabiegów chirurgiczn...