Żylaki przymacicza, co warto wiedzieć o tym schorzeniu?

Żylaki przymacicza, co warto wiedzieć o tym schorzeniu?

Żylaki przymacicza to ograniczone i trwałe rozszerzenia żył, które mają postać wężowatych splotów, sznurów lub kłębków o pewnym balonowatym uwypukleniu. Żylaki przymacicza w 95% powstają samoistnie i często są określane terminem żylaków pierwotnych. Jednakże oczywiście istnieją czynniki, np. długotrwała stojąca postawa, ciąża, zaburzenia hormonalne czy nadwaga, które mogą przyczynić się do powstania żylaków przymacicza.

Schorzenie może jednak występować u kobiet bez wymienionych czynników zwiększonego ryzyka. Żylaki przymacicza często współwystępują z żylakami odbytu, sromu oraz kończyn dolnych. Schorzenie układu żylnego może być powiązane z różnymi patologiami, np. zespołem uciskowym czy przebytą zakrzepicą. Najczęstszą przyczyną żylaków przymacicza jest jednak przebyta ciążą — ryzyko wystąpienia schorzenia wzrasta proporcjonalnie do przebytych ciąży i porodów, ponieważ podczas ciąży przepływ krwi w układzie żylnym staje się utrudniony i spowolniony. Zwiększająca wymiary macica uciska na żyły miednicy i żyłę główną dolną, co przekłada się na powstawania żylaków przymacicza.
Żylaki przymacicza najczęściej objawiają się tępym, ciągłym i zlokalizowanym w dolnej części brzucha bólem. Nasilenie dolegliwości najczęściej jest odczuwane podczas miesiączki, po stosunku płciowym, a także po intensywnym wysiłku fizycznym. Dolegliwości bólowe mogą również się nasilać przez wysoką temperaturę otoczenia. Zauważając u siebie powyższe objawy, warto udać się do kliniki naczyniowej https://www.dopplerinstytut.pl/ , gdzie lekarz flebolog wykona nieinwazyjne badanie USG Doppler podbrzuszne lub transwaginalne. Badanie USG żył umożliwia ocenę stanu żył okolic intymnych, a po wykluczeniu innych chorób postawienie diagnozy. W zależności od zaawansowania schorzenia, jakim są żylaki przymacicza, leczenie może polegać na skleroterapii, farmakoterapii, a także operacjach chirurgicznych. Zabieg skleroterapii polega na zamknięciu zmienionych patologicznie naczyń przez wstrzyknięcie do nich preparatów chemicznych w formie piany. Dzięki tej małoinwazyjnej metodzie naczynia ulegają obliteracji, czyli stopniowemu zmniejszaniu ich średnicy, a w końcowej fazie do całkowitego zamknięcia światła żyły.

Ostatnie komentarze (6)
Sylwia
Skuteczne leczenie, które przyniosło efekty w Doppler Instytut.
Teresa
Rzetelne badanie USG żył to podstawa. Pan dr Paluch flebolog w Doppler Instytut przeprowadza takie dokładne badanie, a na podstawie tego stawia trafną diagnozę i wprowadza leczenie.
Ewa
Doppler Instytut to placówka godna polecenia. Fachowcy tutaj poradzą sobie nawet z najgorszymi problemami żył.
Ula
Nie warto bagatelizować żylaków. Czasami im wcześniej zostaną wykryte, tym łatwiej się ich pozbyć.
Stanisława
Niemiła przypadłość...
Natalia
Doppler Instytut uratował mnie z żylaków przymacicza... Okropne schorzenie.
Napisz swój komentarz
Końcowa ocena salonu:

Inne salony urody

Ocena: 5/5 (3 opinie)
Ocena: 5/5 (10 opinii)
Ocena: 5/5 (12 opinii)
Bądź pierwszy
w ocenie
Ocena: 5/5 (5 opinii)

Kwas hialuronowy to polisacharyd, który jes...
Działanie wolnych rodników, szkodliwy wpływ czy...
Wybór biżuterii stanowi jeden z najważnie...
Wraz z wiekiem nasza skóra staje się cienka, zde...
Aby dobrze dobrać suknię wieczorową należy zda...
Fibryna bogatopłytkowa to preparat wykorzystywany...